Pri každom voľnom sklade tuhého paliva musí byť vhodná plocha so spevneným povrchom určená na rozhrňovanie zapareného uhlia a na jeho vychladenie.
Ložné plochy voľného skladu tuhého paliva musia byť urovnané, vyčistené, zbavené porastov a iných organických materiálov, uvalcované a vyhotovené so sklonom, ktorý umožňuje odtok vody. Ložné plochy nesmú byť vyhotovené zo železitej škvary, ílu, tehlovej drviny alebo z iných materiálov, ktoré urýchľujú proces samovznietenia.
Medzi hromadami tuhého paliva vo voľnom sklade tuhého paliva musí byť voľná plocha široká najmenej 3,5 m, ktorá umožňuje voľný prejazd motorových vozidiel.
Hromady tuhého paliva vo voľnom sklade tuhého paliva sa umiestňujú vo vzdialenosti najmenej 3 m od zdroja tepla, napríklad od parovodov alebo od dymovodov. Skládka žeravého popola sa musí umiestniť najmenej 10 m od hromady tuhého paliva.
Tuhé palivo v krytom sklade tuhého paliva a v uzavretom sklade tuhého paliva sa uskladňuje tak, aby nad ním zostal voľný priestor vysoký najmenej 2 m a aby bolo zabezpečené vetranie; to neplatí pre skladovanie tuhého paliva v sklade, ktorého plocha je menšia ako 50 m2. V priestore krytého skladu tuhého paliva a uzavretého skladu tuhého paliva nemožno umiestniť zdroje tepla, rozvody plynu, pary a teplej vody a studenej vody a materiály, ktoré nesúvisia s prevádzkou skladu.
V mechanizovanom sklade tuhého paliva sa musí obmedziť prístup vzduchu do hromád tuhého paliva ich zhutnením a utesnením povrchu.
Do hromady tuhého paliva nemožno ukladať vetracie rúrky a priechody.
Brikety sa musia skladovať oddelene na suchom vyčistenom povrchu v krytých skladoch tuhého paliva a v uzavretých skladoch tuhého paliva. Brikety určené na manipuláciu možno skladovať na voľnom priestranstve najviac sedem dní. Pred ďalším skladovaním treba z brikiet odstrániť briketové úlomky.
Briketové úlomky nemožno skladovať okrem ich manipulačného skladovania kratšieho ako sedem dní.
Na nezhutnenej hromade tuhého paliva možno skladovať len tuhé palivo rovnakého druhu.
Voľne sypané hromady tuhého paliva sú určené na skladovanie zásob triedeného paliva jedného druhu.
Pri vytváraní hromady tuhého paliva voľným sypaním sa musí zabrániť oddeľovaniu hrubých frakcií od jemných frakcií. Po nasypaní hromady treba urovnať boky a obmedziť prenikanie vzduchu do hromady.
Spôsob určovania výšky hromady tuhého paliva a dovolená výška voľne sypanej hromady tuhého paliva:
a) výška hromady tuhého paliva sa určuje pri
- hromade, ktorá má trojuholníkový prierez, výškou trojuholníka,
- hromade, ktorá má lichobežníkový prierez, vzdialenosťou medzi základňou a hornou základňou hromady.
a – šírka hornej základne
h – výška hromady
b) dovolená výška voľne sypanej hromady tuhého paliva je najviac:
- 6 m pre triedené čierne uhlie a prané čierne uhlie,
- 4mpre prachové hnedé uhlie, triedené hnedé uhlie, netriedené hnedé uhlie, prané hnedé uhlie, lignit, prachové čierne uhlie a pre ťažné čierne uhlie,
- 3 m pre brikety po vytriedení briketových úlomkov,
- 4,5 m pre brikety a briketové úlomky.
V skladoch hnedého uhlia môže mať hromada lichobežníkového prierezu šírku hornej základne najviac 4 m.
V mechanizovanom sklade môže mať hromada tuhého paliva výšku najviac 30 m a horná základňa hromady tuhého paliva lichobežníkového prierezu šírku najviac 150 m.
Pre antracit a koks nie je výška voľne sypanej hromady obmedzená.
Meranie teploty
V novonasypanej hromade tuhého paliva sa meria teplota teplomerom v hĺbke 1,5 m až 4 m od povrchu vo vzdialenosti najviac 10 m od seba alebo termovíziou.
V novonasypanej hromade tuhého paliva sa musí merať teplota tuhého paliva najmenej raz za deň. Ak teplota tuhého paliva v priebehu prvého týždňa po jeho uskladnení nepresiahne 35 oC, možno lehotu na meranie teploty predĺžiť na raz za tri dni. Po uplynutí troch týždňov od uskladnenia tuhého paliva možno lehoty na meranie teploty predĺžiť na raz za týždeň. Pre reaktívne uhlie a nereaktívne uhlie možno intervaly merania teploty predĺžiť po prvom týždni uskladnenia; najdlhší interval je raz za mesiac.
Na účely merania teplôt sa za hromadu tuhého paliva považuje viac ako 10 000 kg tuhého paliva.
Na účely vizuálneho posúdenia teplotného stavu hromady tuhého paliva sa pravidelne vykonávajú inšpekčné pochôdzky v lehotách, ktoré sa zhodujú s lehotami na meranie teplôt.
Ak dosiahne zásoba tuhého paliva v hromade teplotu 50 oC, tuhé palivo sa ochladí prehádzaním alebo prenesením na voľné miesto, kde sa rozhrnie do vrstvy vysokej 0,25 m až 0,5 m a nechá sa vychladnúť; rovnako sa postupuje, ak sa teplota v hromade tuhého paliva zvyšuje o viac ako 3 oC za 24 hodín.
Pri hromadách tuhého paliva sa musí ohnisko samovznietenia vyňať a vybraté tuhé palivo ihneď spotrebovať alebo uložiť mimo hromady tuhého paliva.
Za ohnisko samovznietenia sa bez ohľadu na druh tuhého paliva považujú miesta, v ktorých teplota dosiahne 65 oC, miesta, kde sa teplota zvyšuje počas 24 hodín o viac ako 3 oC, alebo miesta, kde sú zrejmé vonkajšie príznaky samovznietenia, napríklad zápach po produktoch tepelného rozkladu, tlenie, nálety na povrchu hromady alebo iskrenie.
Údaje o skladovaných tuhých palivách sa zaznamenávajú v skladovom denníku. Skladový denník tvorí dokumentáciu ochrany pred požiarmi.
Skladový denník obsahuje:
Skladový denník sa uchováva rok po vykonaní posledného zápisu.